23 maja br. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami ogólnopolskich organizacji zrzeszających samorządy, wchodzących w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę Przewodniczącego Związku Marka Olszewskiego, który wystosował pismo do Prezydenta w imieniu organizacji samorządowych. Rozmawiano o najistotniejszych kwestiach związanych z funkcjonowanie samorządu terytorialnego.
Stronie samorządowej przewodził Marek Olszewski przewodniczący Związku. Po wprowadzeniu zapraszał pozostałych reprezentantów korporacji samorządowych do zabierania głosu.
We wprowadzeniu przewodniczący Związku poruszył następujące kwestie:
– recentralizacji w wykonywaniu zadań publicznych,
– problemy oświaty związane z reformą systemu edukacji oraz ograniczanie roli organów prowadzących szkoły i dominującą pozycją kuratorów oświaty,
– bliżej nieokreślone zamiary zmiany prawa samorządowego oraz ograniczenia konstytucyjnego czynnego i biernego prawa wyborczego.
Pozostali reprezentanci przedstawili Prezydentowi problemy dotyczące:
a) ograniczenia podstawowych praw obywatelskich (w tym gwarantowanych w Konstytucji praw wyborczych),
b) centralizacji (odbierania kompetencji samorządom lokalnym i regionalnym, ograniczania wpływu mieszkańców na sprawy lokalne i regionalne),
c) osłabiania finansów samorządowych, wbrew Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju,
d) obszarów metropolitalnych.
Wśród zagadnień dotyczących centralizacji spraw publicznych w państwie wymieniono m.in.:
– pozbawianie gmin samodzielności w kształtowaniu sieci szkół w związku z reformą edukacji,
– zapowiedź pozbawienia powiatów wpływu na administrację pracy i nadzór budowlany,
– odebranie województwom ośrodków doradztwa rolniczego i wpływu na wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.
Strona samorządowa podziękowała Prezydentowi za jego udział w debacie na temat wstecznego działania ewentualnego ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, co przyczyniło się do powodzenia naszych starań o wycofanie się inicjatorów z tego zamiaru.
Odnosząc się do problemu kadencyjności Prezydent wykluczył możliwość wprowadzania nowych przepisów jako działających wstecz, jak również ewentualność skracania kadencji organów, których czas pełnienia funkcji jest określony w Konstytucji.
Przedstawiając sytuację finansową samorządów zwrócono uwagę na kolejne ubytki w dochodach JST oraz na resortowy projekt zmian ustawowego indywidualnego wskaźnika zadłużenia, który nie uwzględnia naszych postulatów i jeszcze pogarsza zły wzór określający indywidualny limit zadłużenia JST.
„Jest potrzeba dokonania takiego dużego, globalnego przeglądu wszystkich przepisów w Polsce obowiązujących, które dotyczą i regulują działalność samorządu terytorialnego. Był postulat stworzenia komisji kodyfikacyjnej – mówił po spotkaniu Andrzej Duda. – Powiedziałem, że jestem gotów, jako prezydent taką inicjatywę podjąć, aby przy urzędzie Prezydenta RP został taki zespół ds. przeglądu prawa powołany” – podkreślił. Jak dodał, przedstawiciele samorządu zadeklarowali, że są gotowi wziąć udział w takim zespole.
„Zapowiadam, że taki zespół w najbliższym czasie, z udziałem przedstawicieli tych organizacji, zostanie powołany, by dokonać całościowego przeglądu regulacji dotyczących działalności samorządu terytorialnego. Być może jego efektem będą konkretne projekty legislacyjne, które zostaną przez ten zespół wypracowane” – podkreślił Duda.
Zapowiedź Prezydenta spotkała się z zadowoleniem, gdyż ZGW RP wcześniej już zajmował się tym problemem – w załączeniu Stanowisko Związku. Prezydent wyraził też nadzieję na współpracę przedstawicieli samorządów przy formułowaniu pytań dotyczących finansów publicznych i samorządu terytorialnego w zapowiadanym referendum konstytucyjnym.
Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Marek Olszewski ocenił, że wymiana poglądów między samorządowcami a Prezydentem była „ciekawa”, a spotkanie – „potrzebne”. „Jednym z jego głównych celów było wyjaśnienie ewentualnych różnic zdań w kwestiach związanych z funkcjonowaniem samorządów w Polsce. Spotkanie pozwoli usunąć niedomówień, które się nagromadziły” – stwierdził i dodał, że Prezydent zadeklarował chęć kontynuacji spotkań z samorządowcami: „Pan Prezydent jest zainteresowany kontaktem z przedstawicielami samorządów i merytoryczną dyskusją” – powiedział Marek Olszewski.
W trwającym ponad dwie godziny spotkaniu udział ze strony samorządów wzięli:
- Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP,
- Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich,
- Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich,
- Olgierd Geblewicz, prezes Zarządu Związku Województw RP,
- Krzysztof Żuk, członek Zarządu Unii Metropolii Polskich,
- Stanisław Bodys, wiceprzewodniczący Unii Miasteczek Polskich.
Link:
Źródło foto: www.prezydent.pl