W dniach 10-12 maja 2017 r. w Dworze Artusa w Toruniu przedstawiciele ZGW RP uczestniczyli w Zgromadzeniu Ogólnym ALDA (Europejskiego Stowarzyszenia dla Demokracji Lokalnej) i Międzynarodowych Targach Wymiany Doświadczeń i Narzędzi LADDER (europejskiego projektu: Władze Lokalne jako Promotorzy Edukacji dla Rozwoju i Podnoszenia Świadomości).
W ramach Międzynarodowych Targów Wymiany Doświadczeń i Narzędzi projektu LADDER odbyło się szereg warsztatów w których uczestniczyli eksperci ZGW RP: Joanna Szczecińska i Wojciech Knieć. Joanna Szczecińska, przedstawiła program edukacyjny na rzecz rozwoju i podnoszenia świadomości na europejskich obszarach wiejskich (Rural DEAR Agenda). Z kolei Wojciech Knieć, prezes Towarzystwa Inicjatyw Lokalnych w Lubiczu w swoim wystąpieniu wskazał na potrzebę stworzenia ogólnoeuropejskiej strategii (w formie wytycznych i możliwych scenariuszy wdrożeniowych) w celu ustanowienia wspólnych ram dla uznawania i zatwierdzania nieformalnego i pozaformalnego kształcenia w Europie.
Obok warsztatów, przez trzy dni, uczestnicy Targów przedstawiali swoje dokonania w projekcie LADDER na stoiskach w sali Wielkiej Dworu Artusa; ZGW RP prezentował, między innymi, autorską grę edukacyjną mającą na celu zapoznanie uczestników z Edukacją Globalną i Rozwojem Świadomości społecznej potrzebnej do zbudowania powiązań między lokalnymi podmiotami dla osiągania celów zrównoważonego rozwoju na szczeblu lokalnym.
11 i 12 maja 2017 r., Paweł Tomczak, dyrektor Biura ZGW RP i Waldemar Grzegorczyk koordynator projektu LADDER w Polsce, uczestniczyli w pracach międzynarodowego zespołu przygotowującego rekomendacje dla Komisji Europejskiej dotyczące stosowania regrantingu – mechanizmu polegającego na tym, że środki otrzymane przez jeden podmiot w formie grantu przekazywane są innym podmiotom.
Prestiżowe wyróżnienie dla Związku
12 maja 2017 r. na Zgromadzeniu Plenarnym ALDA, ZGW RP został wyróżniony Dyplomem Partnerstwa Międzygminnego i Międzyregionalnego przyznawanym przez Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy za zasługi w rozwoju demokracji lokalnej w Europie.
Dyplom, w imieniu Gudrun Mosler-Törnström, Przewodniczącej Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy przekazali Oriano Otočan, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Demokracji Lokalnej ALDA i Antonella Valmorbida, Sekretarz Generalny ALDA. Odbierając wyróżnienie Leszek Świętalski, Sekretarz Generalny ZGW RP podziękował za uznanie dorobku Związku. Podsumowując obrady w swoim przemówieniu wskazał na rolę dialogu i współdziałania władz lokalnych z miejscowymi społecznościami w procesie efektywnego zarządzania.
ALDA powołana w 1999 r. dla promocji dobrych rządów, samorządności i uczestnictwa obywatelskiego na poziomie lokalnym skupia działające na polu rozwoju demokracji lokalnej organizacje pozarządowe oraz samorządy lokalne, aktualnie 250 podmiotów z 40 krajów. ZGW RP jest członkiem ALDY od czerwca 2016 r. Jej inicjatywy i działania dotyczą integracji europejskiej, decentralizacji, inicjatyw obywatelskich i wolontariatu, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju. Finansowana jest ze składek członkowskich oraz europejskich grantów na realizację konkretnych projektów, a także prywatnych donacji.
LADDER jest trzyletnim projektem koordynowanym przez Europejskie Stowarzyszenie dla Demokracji Lokalnej, współfinansowanym przez Komisję Europejską. Projekt ma na celu wymianę doświadczeń i prowadzenie szkoleń poza formalnym systemem edukacji dla władz lokalnych i obywateli reprezentowanych w projekcie przez 46 organizacji z 18 krajów Unii Europejskiej i 20 z krajów z nią sąsiadujących. Dodatkowo, poprzez regranting małych projektów ma pobudzać ich rozwój i aktywność. Związek Gmin Wiejskich jest jednym z dziewięciu partnerów strategicznych.
Oriano Otočan, Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Demokracji Lokalnej – ALDA
Leszek Świętalski, Sekretarz Generalny ZGW RP
Antonella Valmorbida, Sekretarz Generalny ALDA