Miło nam powitać Nowy Korczyn w szeregach Związku Gmin Wiejskich RP. Jesteśmy przekonani, że z pomocą nowej gminy nasze działania na rzecz obszarów wiejskich będą jeszcze bardziej efektywne!
Gmina Nowy Korczyn leży na terenie Niecki Nidziańskiej, w powiecie buskim, w województwie świętokrzyskim, na obszarze 11730 ha /117 km2/ i podzielona jest na 24 sołectwa. Miejscowość Nowy Korczyn położona jest malowniczo na trasie Kraków – Sandomierz, w widłach dwóch rzek, u ujścia Nidy do Wisły.
Gmina Nowy Korczyn słynie z bogatej historii. Współczesna miejscowość to dawne miasto Polskiej Rzeczypospolitej Szlacheckiej, a swój początek zawdzięcza grodowi książęcemu, leżącemu po drugiej stronie Nidy, Korczynowi Staremu. Miasto dzięki centralnemu położeniu, stało się miejscem zjazdów politycznych i zgromadzeń szlacheckich. Jednak pełny rozkwit miasta przypada na czasy panowania Kazimierza Wielkiego. Otoczył on miasto murami i dodatkowo zabezpieczył sztucznym jeziorem Czartoria. W 1557r. miasto zostało spustoszone przez Szwedów, ale zdołano je jeszcze odbudować. Wojna Północna ze Szwedami przyniosła poważny upadek miasta, a symbolem ostatecznego upadku Korczyna jako miasta była uchwała Sejmu z 1776r. zezwalająca na rozbiórkę zamku. Prawa miejskie utracił Nowy Korczyn wraz z wieloma innymi miastami w 1869 roku z ukazu carskiego. Z minionej świetności Nowego Korczyna zachowało się wiele zabytków sztuki :
1/ Kościół pw. św. Stanisława i klasztor pofranciszkański, fundacji Bolesława Wstydliwego i św. Kingi z 1257r. / obecnie Sanktuarium/.
2/ Kościół pojezuicki pw. Św. Trójcy, zwany Farnym z XVI w. gotycko – renesansowy z dwiema wczesnobarokowymi kaplicami z 1608r.
3/ Dom Długosza z XVI w. z zachowanymi piwnicami sklepionymi kolebkowo
4. Ruiny klasycznej XVII-wiecznej synagogi
5/ Stare tzw. zamczysko – ślady po zamku
6/ Ruski cmentarz z kaplicą Królikowskich oraz drzewem cierniowym
7/ Cudowne źródełko św. Kingi z 1820 roku
Dla upamiętnienia poległych i pomordowanych powstało wiele miejsc pamięci narodowych jak chociażby:
1/ Pochodzący z czasów I wojny światowej Kopiec w Uciskowie
2/ Cmentarz legionowy w Czarkowach z lat dwudziestych XX w.
3/ Grobowiec na cmentarzu w Nowym Korczynie, w którym spoczywają partyzanci AK pomordowani w 1944 roku
4/ Obelisk „Ku pamięci walk o prawa chłopskie” w Piasku Wielkim.
Piękno Nowego Korczyna i jego okolic od wieków przyciągało tu wielbicieli łagodnych, malowniczych i niepowtarzalnych krajobrazów Ponidzia. Przybywają tu amatorzy rozległych przestrzeni Nadnidziańskiego Parku Narodowego, a także miłośnicy historii zaklętej w unikatowych zabytkach, rozsianych hojnie po tej ziemi, chlubiącej się dziejami czasów średniowiecza oraz miłośnicy wędkowania. Nie można również narzekać na brak innych atrakcji: co roku odbywają się tu „Kingonalia” – uroczystości ku czci św. Kingi, szczególnej opiekunki Nowego Korczyna, Sobótki, Gminne Dożynki, Pożegnanie Wakacji, Dni Dziedzictwa Narodowego, Wieczory Wspomnień, a także inne uroczystości patriotyczno – religijne. Na terenie gminy działają różne stowarzyszenia, kluby sportowe, a także Orkiestra Dęta im. Jana III Sobieskiego, licząca ponad 300 lat, oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza odnosząca znaczące sukcesy na arenie krajowej i zagranicznej.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej gminy. Jesteśmy przekonani, że jej walory przyrodnicze oraz bogata historia pozostaną Państwu na długo w pamięci.