(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W lipcu 2016 roku imieniu Zarządu Przewodniczący Związku Marek Olszewski zwrócił się do członków ZGWRP o wyrażenie opinii na temat proponowanych zamian w systemie oświaty w formie odpowiedzi na pytania zawarte w badaniu ankietowym. 28 lipca 2016 roku gminom członkowskim przesłano mailing zawierający informacje o rozpoczęciu konsultacji/ankietyzacji ws zmian w systemie oświaty wraz z linkiem do internetowego formularza ankiety oraz hasłami dostępu. Informacje o ankietyzacji powtórzono 18 i 26 sierpnia 2016 roku w formie mailingu do gmin członkowskich. Zakończenie konsultacji przewidziano na 31 sierpnia 2016 roku. Ankietyzację przeprowadzono w formie internetowego formularza dostępnego po wprowadzeniu indywidualnego hasła gminy członkowskiej. Taki sposób badania umożliwia identyfikacje gmin biorących udział w konsultacjach.

Posumowanie wyników konsultacji

W badaniu ankietowym do 02.09.2016 roku wzięło udział 281 gmin członkowskich, czyli 48% członków ZGWRP. W tym 89% gmin wiejskich i 11% gmin miejsko-wiejskich. Podstawowym pytaniem w badaniu była kwestia stosunku do propozycji likwidacji gimnazjów. Przeciw likwidacji gimnazjów opowiedziało się 58% badanych gmin, za likwidacja gimnazjów 24% a 17% nie miało zdania o powyższej propozycji. Na podstawie danych z ankietyzacji można stwierdzić, że nie ma związku ani „zasobność” gminy ani charakter gminy (gmina wiejska lub miejska-wiejska) na stosunek do propozycji likwidacji gimnazjów. Możemy tutaj mówić o indywidualnych wewnętrznych przesłankach w każdej z badanych gmin   decydujących o poparciu propozycji likwidacji gimnazjów. Z konsultacji wynika, że większość gmin jest przeciwna likwidacji gimnazjów, ale duża część gmin członkowskich jest za likwidacją lub nie ma w tej materii wyrobionego zdania. Taki wynik ankietyzacji spowoduje dużą trudność w skonstruowaniu jednoznacznego stanowiska Zarządu Związku w sprawie likwidacji gimnazjów, które będzie w pełni aprobowane przez wszystkie gminy członkowskie.

Gminy, które są ZA propozycją likwidacji gimnazjów w mniejszym stopniu określiły potrzeby  zwolnień nauczycieli i pracowników oraz zmian infrastruktury szkolnej (pytanie 2 i 3). 12% respondentów odpowiedziało, że jeszcze posiada zobowiązania z tytułu budowy infrastruktury gimnazjalnej,  w tym jeden przypadek gminy, która określiła się za likwidacją gimnazjów.

Od pytania nr 5 ankiety gminy w przeważającej części (w ponad ¾) odpowiadały podobnie na stawiane tam  zapytania. Przy czym  należy zwróć uwagę na odmienność pytania nr 10, które dotyczy propozycji samorządowych zmian ustawy Karta Nauczyciela. Największym poparciem cieszą się propozycje:

  • likwidacji tzw. 14 pensji wynikających z art. 30a i 30b Karty Nauczyciela,
  • włączenia dodatków o charakterze socjalnym (wiejski i mieszkaniowy) do stałych składników wynagrodzenia nauczycieli,

niska natomiast jest aprobata dla propozycji uczynienia gminy odpowiedzialną za awans zawodowy nauczycieli (37%).

Pełna i jednoznaczna analiza tabelaryczno-graficzna jest załączona do niniejszego wprowadzenia. Prezentacje zawierają załaczniki:

  1. Zestawienie wyników badania ankietowego wszystkich gmin biorących w konsultacji.
  2. Zestawienie wyników badania ankietowego wszystkich gmin, które wyraziły sprzeciw wobec likwidacji gimnazjów.
  3. Zestawienie wyników badania ankietowego wszystkich gmin, które wyraziły aprobatę propozycji likwidacji gimnazjów.
Wyświetlono 1 , dzisiaj 1
Skip to content