Związek Gmin Wiejskich RP przeciwstawia się budowaniu w przestrzeni publicznej negatywnych opinii o samorządności lokalnej oraz wzywa liderów miast i gmin do współdziałania na rzecz obrony idei samorządności i suwerenności samorządów w Polsce. Poniżej prezentujemy odezwę Przewodniczącego Związku do wójtów, burmistrzów, radnych i społeczności lokalnych gmin członkowskich w sprawie obrony podstawowych wartości samorządności w Polsce.
Szanowni Państwo,
Wójtowie i Burmistrzowie
Członkowie ZGWRP
Koleżanki i Koledzy,
Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej z największym niepokojem obserwuje narastającą falę niechęci w stosunku do samorządu i do ich liderów. W wypowiedziach publicystycznych i politycznych, samorządom przypisuje się bezpodstawnie wiele grzechów i czynów, nawet o podłożu kryminogennym. Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z innymi korporacjami samorządowymi podejmował, podejmuje i będzie podejmować działania odrzucające tezy o rzekomym zepsuciu samorządów oraz działania w obronie idei samorządności. W ostatnich tygodniach nastąpiła kumulacja propozycji, które mogą w istotny sposób wpłynąć na kierunek rozwoju polskiej samorządności. Zapowiadane zmiany (ograniczenie kadencyjności organów wykonawczych JST, planowane zmiany Kodeksu wyborczego i samorządowej ordynacji wyborczej, zmiany podziału administracyjnego, w tym: tworzenia aglomeracji oraz podziału gmin celem przyłączenia części i terytoriów do innych gmin), będą miały wpływ na:
- ograniczanie samorządności,
- centralizację administracji państwowej,
- ograniczanie konstytucyjnych praw, w tym praw wyborczych obywateli
Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej aktywnie reagował na powyższe zapowiedzi już w ubiegłym roku poprzez:
- Podjęcie dyskusji na XXX Zgromadzeniu Ogólnym ZGWRP z Andrzejem Derą, podsekretarzem w Kancelarii Prezydenta i przyjęcie stanowiska w sprawie ograniczenia ilości kadencji organów wykonawczych w samorządach terytorialnych.
- Aktywne uczestnictwo w pracach sejmowej podkomisji stałej ds. ustroju samorządu terytorialnego, która w swoim programie pracy miała tematy związane z ograniczeniem kadencyjności. Nasza obecność i wystąpienia złagodziły ton wypowiedzi posłów w tym zakresie.
- Udział naszych przedstawicieli we wszystkich regionalnych debatach w obronie samorządności.
- Przedstawienie naszych argumentów w trakcie spotkań przedstawicieli Zarządu ZGWRP z wieloma politykami, m.in.: Andrzejem Derą, podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Henrykiem Kowalczykiem, przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów; Ryszardem Petru, przewodniczącym partii Nowoczesna; Andrzejem Maciejewskim, przewodniczącym Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
- Wielokrotne wypowiedzi przedstawicieli Związku w mediach w obronie idei samorządności.
- Przyjęcie stanowisk Zarządu ZGWRP w sprawie zmian ustawy o samorządzie gminnym odnoszących się do zmian granic gmin oraz ich podziału celem przyłączenia do innej gminy i w sprawie zmian granic miasta Opole.
Sprawa obrony idei samorządności zdominowała również obrady na ostatnim posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, w dniu 2 lutego 2017 r. Podjęto decyzje o sposobach prowadzenia działań i form ewentualnego wyrażania opinii w wyżej wymienionych obszarach. Jednak aby skutecznie przeprowadzić planowane działania musimy mieć szerokie poparcie środowiska samorządowego. Dlatego prowadzimy wśród gmin członkowskich badanie ankietowe mające na celu określenie akceptowalności planowanych przedsięwzięć i deklaracji uczestnictwa. Dla planowanych przez ZGWRP poniżej przedsięwzięć poparcie naszych członków wyraziło:
- 82 % poparcia dla udziału w spotkaniu środowisk samorządowych w dniu 16 marca 2017 r. w Warszawie.
- 64 % poparcia dla udziału w ulicznej manifestacji w Warszawie – po zakończeniu spotkania w dniu 16 marca 2017 r.
- 85 % poparcia dla przyjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie obrony samorządności kierowanej do Prezydenta RP, Premiera RP, parlamentu i klubów parlamentarnych.
- 88 % poparcia dla przygotowania wzoru uchwały w sprawie obrony samorządności.
Związek podjął już prace nad wzorem uchwały, którą w przyszłym tygodniu prześlemy do wszystkich gmin.
Celem skoordynowania działań w obszarze obrony idei samorządności, w dniu 10 lutego odbyło się w Warszawie spotkanie przedstawicieli Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Omawiano kilka propozycji działań, w tym organizację spotkania wszystkich środowisk samorządowych i zaangażowanych w lokalne sprawy mieszkańców. Ostatecznie, zgodnie z propozycją ZGWRP, wstępnie przyjęto jego organizację w Warszawie, w dniu 16 marca 2017 r. Byłoby ono miejscem wypracowania kierunku dalszych działań środowiska samorządowego w obronie idei samorządności. Ostateczne decyzje o czasie, miejscu i programie spotkania będą podjęte niezwłocznie po wewnętrznych konsultacjach w obrębie poszczególnych organizacji.
Celem upowszechnienia innych działań, prosimy o informacje o podejmowanych lokalnych, regionalnych inicjatywach, przyjmowanych stanowiskach, wystąpieniach w sprawie obrony idei samorządności. Będziemy je prezentować w kolejnych biuletynach specjalnych ZGWRP.
Koleżanki i Koledzy,
Możliwe, że stoimy obecnie przed najpoważniejszym kryzysem utrzymania idei samorządności w Polsce. Tylko wspólne, zorganizowane przedsięwzięcia dają szansę zahamowania działań ograniczających samorządność w Polsce. Liczymy na Wasze zaangażowanie i współpracę. Liczymy, że w planowanym spotkaniu środowisk samorządowych, wezmą udział nie tylko wójtowie, burmistrzowie, radni ale również mieszkańcy, którym nie jest obojętny dalszy rozwój swoich małych ojczyzn.
– NIC O NAS BEZ NAS –
Z poważaniem
/-/ Marek Olszewski
Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich
Rzeczypospolitej Polskiej