Miło nam powitać Sieroszewice w szeregach Związku Gmin Wiejskich RP. Jesteśmy przekonani, że z pomocą nowej gminy nasze działania na rzecz obszarów wiejskich będą jeszcze bardziej efektywne!
Gmina Sieroszewice leży we wschodniej części powiatu ostrowskiego, zajmuje powierzchnię 16.354 ha, tworzy ją 18 sołectw, a zamieszkuje 9.757 osób. Gęstość zaludnienia 59,7 osób na kilometr kwadratowy.
Gmina w liczbach
Obszar: 163,54 km2
Liczba ludności: 9.757 (stan na dzień 31.12.2014 r.)
– mężczyzn: 4.925
– kobiet: 4.832
Powierzchnia gminy wynosi 16.354 ha z czego użytki rolne stanowią 10.420 ha, co stanowi 64% ogólnej powierzchni, a lasy 4.800 ha czyli około 30%.
Opis gminy
Rolniczy charakter gminy predysponuje ją do rozwoju produkcji rolniczej. Wyróżnia się gospodarstwa nowoczesne o wysokim stopniu zmechanizowania i intensyfikacji. Z powodzeniem na terenie gminy rozwijają się również podmioty gospodarcze prowadzące małe i średnie firmy.
Sieroszewice to gmina nowoczesna z rozwiniętą bazą oświatową, prężnym ośrodkiem kulturalnym i sportowym, ale również z bogatą historią i tradycjami.
Na terenie gminy Sieroszewice funkcjonuje: 8 szkół podstawowych, 2 gimnazja i 4 przedszkola. Więcej w zakładce Oświata
Folklor ojczysty i tańce wielkopolskie kultywuje od 1959 roku Zespół Pieśni i Tańca „Ołobok”. Prężnie działa Orkiestra Dęta „Ołobok”. Instytucje kulturalne funkcjonujące w gminie to: Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach. Więcej w zakładce Kultura
Władze stawiają na sport. Tradycją stał się wrześniowy Bieg o Puchar Wójta Gminy Sieroszewice, który z roku na rok przyciąga coraz więcej chętnych. Gmina posiada nowoczesne boiska do piłki nożnej, do gry w koszykówkę i siatkówkę. Więcej w zakładce Sport
Głównym walorem gminy w zakresie turystyki i wypoczynku są lasy, rezerwaty ,,Niwa” i ,,Majówka”, pomniki przyrody oraz klimatyczne aleje: lipowa, brzozowa i dębowa.
Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków między innymi takich jak: pocysterski kościół p.w. św. Jana Ewangelisty w Ołoboku z przełomu XV i XVI wieku wraz z znajdującą się obok drewnianą dzwonnicą z XVIII wieku, drewniany kościół na cmentarzu w Ołoboku z XVI wieku oraz drewniany krzyż z 1859 roku dłuta Pawła Brylińskiego we wsi Kania. Więcej w zakładce Zabytki
Wszystkie wsie wchodzące w skład gminy są zwodociągowane, a trzy miejscowości posiadają kanalizację sanitarną. Gmina ma międzygminne wysypisko śmieci. Rozbudowana sieć dróg pozwala na dogodną komunikację pomiędzy wszystkimi miejscowościami gminy.