(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Wybór Dobieszkowa  położonego w sąsiedztwie Łodzi jako miejsca posiedzenia Zarządu wynika z przyjętej w roku ubiegłym strategii działań Związku odbywania posiedzeń kolejno we wszystkich regionach kraju i powiązaniu ich z spotkaniem z wójtami i burmistrzami wszystkich gmin wiejskich i miejsko – wiejskich w regionie. W spotkaniach uczestniczą także marszałkowie lub ich przedstawiciele, samorządów województw danego regionu.

Pierwszego dnia, 2 lutego odbyło się plenarne posiedzenie Zarządu Związku. Przewodniczący Związku Pan Marek Olszewski, pełniący obecnie prezydencję w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w charakterze współprzewodniczącego po stronie samorządowej w imieniu wszystkich sześciu korporacji samorządowych wchodzących w skład KWRiST przedstawił na początku najważniejsze ustalenia posiedzenia plenarnego które odbyło się  w dniu 25 stycznia 2017 r. Wśród nich były takie sprawy jak: – delegowanie do składu Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej 4 przedstawicieli, w tym jednego reprezentującego ZGW RP, –  zmiany w projekcie ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym dające gminom wiejskim prawo pozyskiwania gruntów na cele gminnego budownictwa mieszkaniowego z zasobów państwowych. MSWiA po interwencji Przewodniczącego przedstawia do zatwierdzenia protokoły z poprzednich posiedzeń, czego od początku tej kadencji nie można było wyegzekwować. Strona samorządowa zaopiniowała negatywnie podstawy programowe dla szkół podstawowych przedstawione przez MEN, a także upomniała się o uruchomienie prac specjalnego  Zespołu KWRiST złożonego z przedstawicieli rządu i jst do spraw emisji CO2, gdyż od czasu jego powołania przed rokiem nie odbyło się jeszcze nawet jedno posiedzenie.

Zarząd omawiał działania Związku jakie należy podjąć w sprawie zapowiadanych zmian w ordynacji wyborczej, ograniczających możliwość sprawowania funkcji wójta do 2 kadencji. Zdaniem członków Zarządu jest to początek zakrojonych na szeroką skalę zmian w polskiej samorządności terytorialnej, które psują samorządność. Należy  informować mieszkańców wspólnot samorządowych  o zagrożeniach, aby w razie potrzeby wyrażali swój sprzeciw. W niektórych regionach powstają już Ruchy Obrony Samorządności – rejestrowane są stowarzyszenia.

Związek zainicjował  proces monitorowania wdrażania ustaw oświatowych wynikających z reformy. Pojawia się dużo pytań z gmin, na które MEN nie odpowiada. Biuro Związku uruchomi skrzynkę pytań i odpowiedzi, co pozwoli wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami.

Zarząd zatwierdził plan następnych spotkań w 2017 r. Kolejne posiedzenie Zarządu odbędzie się w województwie opolskim w dniach 13- 14 marca. Natomiast na kwiecień przygotowywane jest Zgromadzenie Ogólne Związku  w Toruniu, w dniach 24- 25.04.2017r. Zarząd przyjął w poczet członków kolejne gminy. Są to Baruchowa woj. kujawsko- pomorskie, Turek i Sieroszewice woj. wielkopolskie.

Następnego dnia, 3 lutego odbyło się bardzo interesujące spotkanie z przedstawicielami gmin członkowskich i nieczłonkowskich z woj. łódzkiego z udziałem przedstawicieli  samorządu regionu. Spotkania są okazją do zaprezentowania działań Związku mających wpływ na funkcjonowanie samorządności w Polsce.

Notatkę sporządził
Edward Trojanowski Zastępca Sekretarza Generalnego ZGW RP

Wyświetlono 1 , dzisiaj 1
Skip to content