Działania związane z podpisanymi przez Prezydenta Andrzeja Duda ustawami zmieniającymi system szkolny w Polsce, były jednym z podstawowych tematów podejmowanych w przedsięwzięciach realizowanych przez Związek Gmin Wiejskich RP w 2016 roku. Niezmiennie oświata jest w centrum zainteresowania Związku. Będziemy monitorować proces wdrażania ustaw w gminach, dążyć do doprecyzowania zapisów ustawowych zmian, tak aby zminimalizować możliwe problemy i aby były zabezpieczone środki finansowe na wprowadzenie zmian.
W ciągu roku wypracowaliśmy szereg opinii, stanowisk dotyczących projektowanych zmian w oświacie. Byliśmy inicjatorami i organizatorami spotkań z przedstawicielami gmin, w tym Ogólnopolskiej Samorządowej Debaty Oświatowej, Społecznego Wysłuchania Publicznego projektów ustaw. Organizowaliśmy spotkania z przedstawicielami parlamentu i rządu, wystosowaliśmy apel do Prezydenta RP. Podkreślaliśmy w tych działaniach, że należy doskonalić system oświaty w Polsce, ale zmiany te powinny być głęboko przemyślane, przetestowane, powinny mieć szerokie poparcie wszystkich zainteresowanych środowisk. Powinno się w tych zmianach uszanować dotychczasowy dorobek, tworzony z dużym wysiłkiem samorządów. Wdrożenie zmian nie powinno zakłócić trwającego procesu edukacyjnego, powinny one być wyważone w czasie i zapewnione środki na ich wprowadzenie. Podkreślaliśmy i nadal podkreślamy, że planowane zmiany nie uwzględniają specyfiki obszarów wiejskich. Likwidacja gimnazjów może obniżyć szanse edukacyjne dzieci ze środowisk wiejskich. Może wpłynąć na zmniejszenie upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Może spowodować, że dzieci z niektórych środowisk będą kończyły edukację na 8 klasie.
Poniżej przybliżamy najważniejsze działania które do tej pory podjęliśmy w obszarze oświaty w 2016 roku:
Grudzień 2016
- Apel do Prezydenta RP z dnia 22.12.2016r. o zawetowanie ustaw z dnia 14 grudnia 2016r. – Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe.
- List do Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o niepodpisywanie uchwalonej 14 grudnia przez Sejm ustawy Prawo oświatowe wraz z przepisami wprowadzającymi i organizację spotkania
- Organizacja wspólnie ze Związkiem Miast Polskich społecznego wysłuchania publicznego projektów ustaw „Prawo oświatowe i ustawy wprowadzającej”
Przedstawiciele strony samorządowej aktywnie uczestniczyli pracach w powołanej nad projektami ustaw podkomisji nadzwyczajnej i połączonych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Aby mieć pełniejszy obraz w jakim trybie trwały w komisjach prace na tymi ustawami, poniżej umieszczone są linki do archiwalnych transmisji z posiedzeń:
Podkomisja nadzwyczajna:
- 1 grudzień 2016
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp?page=2#2C61A84DA7E68DB8C125807B00584ED1 - http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp?page=3#2C813B2210B98831C125807B0058691C
- http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp?page=3#AE07E5991D6FA1F0C125807C0043C923
2 grudzień 2016
Połączone komisje:
8 grudzień 2016
9 grudzień 2016
Listopad 2016
- Wniosek do Parlamentu o wysłuchanie publiczne projektu ustawy „Prawo oświatowe i ustawy wprowadzającej”
- Spotkanie i pismo do Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta, Andrzeja Dery z prośbą o organizację spotkania z Prezydentem Andrzejem Derą w sprawie zmian w oświacie
Przeprowadzenie w Poznaniu debaty oświatowej na spotkaniu regionalnym z gminami wiejskimi i miejsko-wiejskimi z województwa wielkopolskiego.
Październik 2016
Stanowisko ZGW RP w sprawie projektowanych przez MEN zmian w systemie oświaty – projekt ustawy „Prawo oświatowe” z dnia 16.09.2016 r.
Opinia Strony Samorządowej KWRiST w sprawie projektów ustaw dot. Prawa oświatowego.
Przeprowadzenie w Morawicy debaty oświatowej na spotkaniu regionalnym z gminami wiejskimi i miejsko-wiejskimi z województwa świętokrzyskiego.
Wrzesień 2016
Stanowisko polskich samorządów w sprawie planowanych zmian w systemie oświaty
Przedstawienie na posiedzeniu Zarządu w Jachrance, stanowiska ZGWRP w sprawie projektowanych zmian w oświacie Ministrowi Henrykowi Kowalczykowi, przewodniczącemu Stałego Komitetu Rady Ministrów
Sierpień 2016
- Wystosowanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej przez stronę samorządową pytań w sprawie planowanych zmian w oświacie.
Lipiec 2016
Konsultacje Zarządu ZGW RP z członkami Związku ws zmian w systemie oświaty w Polsce – zapytanie ankietowe.
O zmianach w oświacie z Przewodniczącym ZGW RP Markiem Olszewskim.
Czerwiec 2016
Przeprowadzenie w Gdańsku debaty oświatowej na spotkaniu regionalnym z gminami wiejskimi i miejsko-wiejskimi z województwa pomorskiego.
Związek był jednym z głównych organizatorów Ogólnopolskiej Samorządowej Debaty Oświatowej
Stanowisko Ogólnopolskiej Samorządowej Debaty Oświatowej z dnia 2 czerwca 2016r.
Maj 2016
Przeprowadzenie w Białowieży debaty oświatowej na spotkaniu regionalnym z gminami wiejskimi i miejsko-wiejskimi z województwa podlaskiego.
„Samorząd nie może biernie patrzeć na eksperymenty w oświacie”
Kwiecień 2016
Przeprowadzenie na XXX Zgromadzeniu Ogólnym ZGWRP debaty oświatowej i przyjęcie stanowiska w sprawie oświaty
Marzec 2016
Przeprowadzenie w Rzeszowie debaty oświatowej z udziałem Macieja Kopcia – Podsekretarza Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej na spotkaniu regionalnym z gminami wiejskimi i miejsko-wiejskimi z województwa podkarpackiego.
Styczeń 2016
„Reforma oświaty to nasz wspólny problem” – Komunikat ZNP i ZGW RP.
Opinia ZGW RP w sprawie zmian ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw – druk nr 106.
Niezależnie od tych wystąpień, stanowisk, debat, na co dzień, wielokrotnie projekty zmian w oświacie były przedmiotem naszych wystąpień i prac w ramach Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jak i obrad plenarnych Komisji.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze działania, liczymy na dalsze poparcie i zaangażowanie przedstawicieli z gmin.