(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Miło nam poinformować, że podczas wrześniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Marek Olszewski Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP objął na 9 miesięcy funkcję Współprzewodniczącego KWRiST ze strony samorządowej. Tematem podjętym podczas posiedzenia była sprawa nowego rozporządzenia dotyczącego selektywnej zbiórki odpadów. Ogólnopolskie organizacje samorządowe wchodzące w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zwróciły się do premier Beaty Szydło o podjęcie działania zmierzającego do niewydawania przez ministra środowiska rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.

Zdaniem samorządów regulacja zmierza do ograniczenia samodzielności gmin w realizacji obowiązkowego zadania własnego, jakim jest utrzymanie porządku i czystości w gminie.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek zapowiedział przed tygodniem, że dokument będzie gotowy do końca września lub do końca października tego roku. Projekt zawiera model selektywnego zbierania odpadów „u źródła” w podziale na cztery frakcje, czyli szkło, papier w tym tektura, odpady ulegające biodegradacji – ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów oraz łącznie metale i tworzywa sztuczne. Nowe rozporządzenie miałoby zacząć obowiązywać od 2017 r.

W apelu do premier samorządowcy zwrócili uwagę, że  rozporządzenie, do wydania którego Minister Środowiska – zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – nie jest zobowiązany (ma ono charakter fakultatywny), w sposób istotny wpłynie na sposób odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w większości gmin w Polsce.

„W przypadku mieszkańców blisko 640 gmin – w tym kierowanej niegdyś przez Panią Premier gminie Brzeszcze – zmiany te będą miały charakter rewolucyjny. Tym samym zaprzepaszczone zostaną dotychczasowe działania podejmowane w tym zakresie przez gminy” – alarmują organizacje samorządowe.

Przedstawiciele strony samorządowej KWRiST zwracają też uwagę, że planowane przez resort środowiska zmiany przełożą się na wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanych przez właścicieli nieruchomości. W niektórych gminach będą one dodatkowo skutkowały koniecznością obciążenia mieszkańców kosztami zakupu nowych pojemników przeznaczonych na zbieranie odpadów komunalnych.

Samorządowcy wskazują przy tym, że projekt zawiera błędy merytoryczne i został już negatywnie zaopiniowany przez organizacje jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także spotkał się z krytyką licznych gmin, które samodzielnie występowały do Ministerstwa z uwagami w przedmiotowym zakresie.

„Mamy nadzieję, że uwzględni Pani nasze stanowisko i podejmie działania zmierzające do niewydawania przez ministra środowiska przedmiotowego rozporządzenia, co z jednej strony pozwoli zachować samodzielność gmin, a z drugiej ochroni mieszkańców przed zbytecznym wzrostem opłat” – napisano w liście do premier.

Na spotkaniu uzgodniono 17 projektów ustaw i rozporządzeń, dotyczących między innymi klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a także sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy. Zaakceptowano również pakiet 10 projektów rozporządzeń Ministra Środowiska w sprawie specjalnych obszarów ochrony.

Następne posiedzenie Komisji odbędzie się 26 października 2016 r.

 


Źródło: www.samorzad.pap.pl, info. własne, zdjęcie: MSWiA

Wyświetlono 3 , dzisiaj 1
Skip to content