29 czerwca 2016r. gmina Sobków podjęła uchwałę o przystąpieniu do ZGW RP. Witamy serdecznie w naszych szeregach i wierzymy, że wspólne działanie będzie jeszcze bardziej efektywne!
Gmina Sobków to malowniczy teren położony w centralnej części Województwa Świętokrzyskiego i północnej części Powiatu Jędrzejowskiego, na pograniczu Wyżyny Kieleckiej i Niecki Nidziańskiej. Obszarowo gmina zajmuje 145 km2.
Siedzibą gminy jest miejscowość Sobków, leżąca nad rzeką Nidą. Herbem gminy Sobków jest czerwony jeleń, ze złotymi rogami (porożem) i złotymi kopytami oraz wysuniętym czerwonym językiem umieszczony na białym polu tarczy a nad nim na polu czerwonym cztery białe orły ze złotymi szponami i złotymi dziobami. Herb symbolizujący jednocześnie bogatą tradycję historyczną ze współczesną gminą, został ustanowiony przez Radę Gminy w Sobkowie w 2001 r.
Charakterystyczną cechą jest położenie wzdłuż rzeki Nidy, obejmujące tereny jej górnego biegu. To na jej obszarze pomiędzy miejscowościami: Żerniki i Brzegi, zbierają się wody Białej i Czarnej Nidy. W zasadzie Biała Nida stanowi zachodnią granicę gminy. Liczne zakola tej rzeki, górujący na horyzoncie zamek w Chęcinach, pasmo wzniesień pomiędzy Małogoszczem, a Tokarnią dolina Nidy w okolicach Bizorędy, Choin i Żernik nadają niepowtarzalny urok. Gmina Sobków stanowi doskonały teren do odpoczynku dla mieszkańców z pobliskich metropolii korzystając z gościnności właścicieli tutejszych pensjonatów agroturystycznych. Jest to teren o wyżynnym charakterze, doskonały do wypróbowania swoich sił w kajakarstwie, rajdach rowerowych i wycieczkach krajoznawczych zarówno pieszych jak i rowerowych korzystając z bazy rowerowej mieszczącej się w m. Brzegi oraz dwóch ścieżek rowerowych: z Brzegów i z Sobkowa. Północnym krańcem ciągną się wapienne wzniesienia nazwane Pasmem Sobkowsko-Korytnickim, kończące Góry Świętokrzyskie. Zaś pozostała część gminy leży na skraju Płaskowyżu Jędrzejowskiego. Wschodnia część terenu Gminy Sobków wchodzi w skład Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego.
W skład gminy wchodzi 25 sołectw: Sobków, Bizoręda, Brzegi, Brzeźno, Chomentów, Jawór, Karsy, Korytnica, Stare Kotlice, Nowe Kotlice, Lipa, Miąsowa, Mokrsko Dolne, Mokrsko Górne, Osowa, Sokołów Dolny, Sokołów Górny, Staniowice, Wierzbica, Wólka Kawęcka, Żerniki, Mzurowa, Szczepanów, Choiny, Niziny.
Gmina Sobków posiada dobre połączenie komunikacyjne, przez jej teren przebiega droga ekspresowa nr 7 z Kielc do Krakowa i linia kolejowa łącząc Warszawę z Krakowem i Śląskiem. Ważnym elementem uzupełniającym walory gminy są bogate zasoby środowiska przyrodniczego i kulturowego. To także działalność kulturalna i oświatowa. Na terenie gminy funkcjonuje 11 placówek oświatowych. Działają dwa samorządowe ośrodki zdrowia w Sobkowie i w Miąsowej, biblioteka publiczna w Sobkowie z filiami w Miąsowej, Mokrsku i Chomentowie. Powołanych jest 6 stowarzyszeń, które w swojej działalności statutowej zajmują się działalnością: sportową, krajoznawczą, kulturalną, organizacją wydarzeń kulturalno- rozrywkowych dla mieszkańców, a także działalność socjalną w zakresie pozyskania żywności. Funkcjonuje 16 świetlic wiejskich, oraz 2 Koła Gospodyń Wiejskich.