28 stycznia 2016r. Rada Gminy Kościan przyjęła uchwałę o przystąpieniu do Związku Gmin Wiejskich RP. Serdecznie witamy w szeregach Związku. Jesteśmy pewni, że z Państwa pomocą nasze wspólne działanie na rzecz obszarów wiejskich będzie jeszcze bardziej efektywne!
Gmina Kościan leży w Wielkopolsce, w centrum Powiatu Kościańskiego. Jest to obszar o powierzchni 202,3 km². W centrum Gminy znajduje się miasto Kościan, które jest odrębnym samorządem. Poza Kościanem, graniczymy z czterema gminami wiejsko-miejskimi. Naszymi sąsiadami są Gminy Czempiń, Kamieniec, Krzywiń i Śmigiel.
Naszym, bez wątpienia największym atutem jest to, że każdy, kto jedzie z Pomorza przez Wielkopolską na Śląsk musi nas odwiedzić. Ta konieczność wynika stąd, że przez naszą gminę prowadzi droga krajowa nr 5 z Poznania do Wrocławia, a w niedalekiej przyszłości poprowadzi droga ekspresowa S 5. Te szlaki komunikacyjne uzupełnia połączenie kolejowe między Poznaniem i Wrocławiem. Do stolicy Wielkopolski mamy zaledwie 40 km. Natomiast do stolicy Dolnego Śląska 120.
Na wspomnianych prawie 203 km² mieszka ponad 16 000 osób. Wśród 37 wsi i 8 przysiółków, które tworzą naszą Gminę. Największymi miejscowościami są: Kiełczewo, Racot i Stare Oborzyska. W tych trzech miejscowościach mieszka ponad 25% wszystkich osób zamieszkujących Gminę Kościan.
Jak wspomniano wyżej mieszkańcy są atutem gminy. Są to ludzie przedsiębiorczy, gospodarni, nie bojący się wyzwań współczesności. Z jednej strony wynika to z demografii – ponad 23 % ogółu mieszkańców to ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia, a prawie 65 % mieszkańców to osoby między 18, a 65 rokiem życia, ale także z umiejętności czerpania z tradycji i doświadczenia osób starszych, którzy stanowią ponad 12% wszystkich mieszkańców.
Otwartość, przedsiębiorczość oraz „młodość w myśleniu” charakteryzująca mieszkańców naszej Gminy przekłada się na jej charakter. Gmina Kościan to gmina rolnicza, rozwijająca się gospodarczo i otwarta na inwestycje. Rolnictwo u nas to nie symbol zacofania, ale umiarkowanego rozwoju, wykorzystującego nowoczesne metody gospodarowania. 50% powierzchni gruntów rolnych zajmują duże gospodarstwa rolne należące do spółek handlowych lub do skarbu państwa. W naszej Gminie działa blisko 1300 gospodarstw rolnych. Z czego gospodarstw indywidualnych o powierzchni większej niż 15 ha jest 15 %. Największym atutem rolników jest to, że są to mieszkańcy ze sobą zintegrowani, potrafiący dzięki współpracy nie tylko wspólnie się bawić, ale działać. Z kolei o wspomnianej przedsiębiorczości mieszkańców świadczy 900 działających, głównie prywatnych podmiotów gospodarczych. Mieszkańcy z każdym rokiem chętniej rozpoczynają własną, przede wszystkim działalność usługową, co zdecydowanie poprawia sytuację na gminnym rynku pracy.
Nowoczesny obraz naszej Gminy, wyróżniający ją spośród innych podobnych Gmin naszego regionu uzupełnia kopalnia gazu ziemnego w Kokorzynie. Wyjątkowe jest nie tylko to, że na terenie Gminy są miliardy metrów sześciennych gazu, ale to, że tańszy gaz to dobry argument dla inwestorów, którzy właśnie tu zechcą realizować swoje marzenie o dużym lub całkiem niewielkim gospodarczym przedsięwzięciu.
Bo jak już wspomnieliśmy położenie blisko Kościana, w centrum Wielkopolski, z terenami pod inwestycje przemysłowe zlokalizowanymi wzdłuż dróg krajowych, z Podstrefą Kościan Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na terenie której powstała najnowocześniejsza w Europie fabryka dachówki ceramicznej Creaton Polska, z terenami pod budownictwo mieszkaniowe w Starych Oborzyskach, Nowym i Starym Luboszu, Kurzej Górze i Racocie, z kopalnią gazu, z nowoczesnymi gimnazjami w Starych Oborzyskach i Racocie to są plusy, które mogą być naszą reklamówką, ale przede wszystkim atutem, którego nie można pominąć, gdy z szeroko otwartymi oczyma popatrzymy na mapę Wielkopolski.
Gmina Kościan, dzięki swoim mieszkańcom, położeniu i charakterowi to jasny punkt na tej mapie.