(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Miło nam poinformować, że gmina Kocierzew Południowy wstąpiła w szeregi Związku Gmin Wiejskich RP.  Jesteśmy przekonani, że z pomocą nowej gminy nasze działania na rzecz obszarów wiejskich będą jeszcze bardziej efektywne!

 

Gmina Kocierzew Południowy położona jest w północno-wschodniej części województwa łódzkiego, w powiecie łowickim. Od zachodu graniczy z gminą Chąśno. Od południa sąsiaduje z gminami Łowicz i Nieborów, a od północy z Kiernozią i Iłowem. Od wschodu graniczy z gminami województwa mazowieckiego Rybno i Nowa Sucha.

Mimo, że na terenie gminy nie przebiegają drogi kategorii krajowej i wojewódzkiej, ma ona dobre połączenie komunikacyjne z Warszawą i Łodzią. Połączenie to jest zapewnione przez bliskość drogi nr 2 o statusie międzynarodowym Świecko – Terespol.

Według danych na dzień 1 stycznia 2008 roku gminę Kocierzew Południowy zamieszkuje 4646 osób. Około 50,3% mieszkańców gminy stanowią kobiety, zaś 49,7% mężczyźni. Na jeden km2 powierzchni przypada średnio 50 osób, ale w poszczególnych sołectwach gęstość zaludnienia jest zróżnicowana.

Gmina Kocierzew Południowy zajmując obszar 9368 ha, należy do gmin średniej wielkości. Gmina ma charakter typowo rolniczy o czym świadczy duży, 85% udział gruntów ornych w ogólnej powierzchni  użytków rolnych. Pozostałą część gruntów stanowią: sady 4% i użytki zielone 4,2%. Lasy i grunty leśne zajmują zaledwie 2% powierzchni. Na obszarze gminy powierzchnia gruntów zmeliorowanych stanowi 91 % ogółu użytków rolnych.

Gmina Kocierzew Południowy wyróżnia się dużym udziałem gruntów dobrych klas bonitacyjnych, II -IV. Ogólna liczba gospodarstw indywidualnych wynosi 956, z czego zaledwie 2,8 % stanowią gospodarstwa powyżej 20 ha. Do najliczniejszych, 67 % należą gospodarstwa o powierzchni do 10 ha.

Dominującymi gałęziami rolnictwa są: hodowla trzody chlewnej i bydła mlecznego oraz uprawą ziemniaków, truskawek, buraka i zbóż. Rozwija się również sadownictwo i warzywnictwo.

Gmina Kocierzew Południowy jest dobrze wyposażona pod względem infrastruktury technicznej. Przez cały obszar gminy przechodzą linie średniego napięcia połączone są z 46 stacjami transformatorowymi 15kV/04kV. Przez jej południowo – wschodni kraniec przebiega linia wysokiego napięcia 400 kV i 110 kV. Obecnie przez teren gminy przeprowadzone są  linie telefoniczne.

Cały obszar znajduje się w zasięgu cyfrowej telefonii komórkowej, który zapewniony jest przez dwa maszty nadawcze.

Gmina Kocierzew zaopatrywana jest w wodę siecią wodociągową z dwóch ujęć w Kocierzewie i Płaskocinie wraz ze studniami i ze stacjami uzdatniania. Na terenie gminy pracuje jedna mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków.

Połączenia komunikacyjne  zapewniają głównie drogi powiatowe i gminne. Obecnie łączna długość dróg ogólnodostępnych wynosi 187 km, w tym 67 km to drogi powiatowe, a 28 km to drogi gminne. Pozostała część, czyli 97 km, to drogi wewnętrzne.

 

Wyświetlono 5 , dzisiaj 1
Skip to content